AKTUALNOŚCI
2018-01-18
Józef Budka "Prawda śladu – odmienne stany świadomości"
Wernisaż wystawy 13.01.2018 o 18.00
Wystawa 13.01-01.02.2018
Galeria ASP Rondo Sztuki w Katowicach
Zapraszamy na wystawę grafik "Prawda śladu – odmienne stany świadomości". Józef Budka zaprezentuje autorską interpretację, w której poezja, malarstwo i kaligrafia spotkają się na jednej płaszczyźnie czerpanego papieru. Dogłębna analiza jednej z tych dziedzin sztuki prowadzi do zrozumienia pozostałych – wszystkie wyrastają z tych samych korzeni, wzajemnie do siebie nawiązując.
Na wystawie zobaczymy bogaty zestaw prac litograficznych, litopasteli i rysunków, które ujawniają doskonałą znajomość warsztatu i jego tajemnic. Artysta posługuje się nim swobodnie, mieszając techniki i gatunki, lekceważąc przepisy i reguły na rzecz swoich własnych, po to by służyły jego koncepcji artystycznej.
Oprócz litografii na wystawie będzie można obejrzeć liczne litopastele, na których artysta zastępuje wyrazistą stylizację formy przedstawień, wizją pełną metafor na tyle intrygujących i niedopowiedzianych, by pobudzić wyobraźnię odbiorcy do własnej interpretacji. Indie, Mały Tybet, dolina Ladaku, księstwo Dankhar – te miejsca wpłynęły na artystę i ujawniły się w dwóch cyklach: „Mandale” oraz „ Czakry”.
W pracach Józefa Budki znajdziemy wiele cytatów zaczerpniętych z dwóch skrajnych cywilizacji wschodu i zachodu. Wizerunki renesansowych kobiet, elementy niedopowiedzianej architektury i włoskiego krajobrazu pokryte lub uzupełniane przetarciami obsypującego się tynku czy złuszczonej farby, płynnie ustępują miejsca martwej naturze, zaczerpniętej wprost od Hedy, Zurbana czy Cotana. Celność metafory i wdzięk środków plastycznych, którymi artysta potrafi zmieniać przedmiot i przestrzeń w kształt, formę i znak, nie zapominając o przesłaniu wzbogaconym symbolicznymi czy aluzyjnymi znaczeniami przedmiotów i sytuacji, dopełniają dzieła.
Zafascynowany chińską kaligrafią autor zrealizował 40 sztandarów na papierze ryżowym. W pogoni za doskonałością i ćwiczeniem śladu ręki zmienia „Znak” w swój własny niepowtarzalny „Ślad”. Ujawnia tym samym ogromny szacunek do tradycji wielu wieków i podziw dla kultury państwa środka. Ta fascynacja „Śladem” pozwala artyście pójść o krok dalej.
dr Sybilla Skałuba